fbpx

Łowisko „MAGNUM CARP LAKE” jest urokliwie położone w Zabłociu, a na południe rozpościera się panorama na grzbiety Beskidu Śląskiego. Objęte jest formą ochroną przyrody – obszarem Natura 2000 „Dolina Górnej Wisły”, gdzie szczególnej ochronie podlega ptactwo wodne. 

W najbliższej okolicy oraz tej dostępnej w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się wiele ciekawych obiektów i atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć podczas pobytów na łowisku. 

Najbliżej położone jest miasteczko STRUMIEŃ z rokokowyratuszem z 1628 roku, który jest najstarszym ratuszem w województwie śląskim. Warto tu także zobaczyć rynek oraz barkowe kamieniczki mieszczańskie a także kościół św. Barbary

W pobliżu łowiska ma swój przebieg WIŚLANA TRASA ROWEROWA, którą bezpośrednio wzdłuż koryta Wisły można wygodnie i atrakcyjnie widokowo dotrzeć do Skoczowa (14 km) a dalej Ustronia (22 km) i Wisły (31 km). Po drodze jest wiele miejsc, gdzie można się zatrzymać, aby podziwiać widoki na Beskid Śląski lub odpocząć nad rzeką. 

Na południe znajduje się uzdrowiskowy USTROŃ, gdzie wśród atrakcji turystycznych i bogatej gastronomii można odwiedzić Leśny Park Niespodzianek – jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych dla dzieci w tym rejonie (możliwość karmienia zwierząt, placu zabaw oraz tyrolka). 

Łatwo dostępne miejsca to góra Czantoria, gdzie można wyjechać kolejką krzesełkową i Równica

W WIŚLE dotrzeć można do źródeł rzeki Wisła na zboczach Baraniej Góry i rozpocząć wędrówkę szlakami turystycznymi, które mają tutaj swój początek. Uzdrowiskowy charakter miasta pozwala spędzić tu czas na deptaku, w parkach i na podziwianiu zabytków.

Warto zobaczyć skocznię narciarską im. Adama Małysza w WiśleMalincepunkcie konstrukcyjnym K120 i rozmiarze HS 134.

Z Wisły rozpocząć można dalszą podróż MAŁĄ PĘTLĄ BESKIDZKĄ do Szczyrku i wrócić na łowisko przez Bielsko-Białą (łącznie 100 km). DUŻA PĘTLA BESKIDZKA to wyprawa przez Istebną, Koniaków do Węgierskiej Górki i Żywca a następnie powrót przez Bielsko-Białą.

BIELSKO-BIAŁA

BIELSKO-BIAŁA (30 km / 35 min samochodem) ma bogatą ofertę handlową i kulturalną. Jest częstym celem turystycznym z uwagi na liczne zabytki architektury oraz bezpośrednią bliskość gór. 

Liczne i ciekawe wydarzenia kulturalne oraz ich organizatorzy:

Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, które jest organizatorem szeregu imprez cyklicznych, takich jak: Festiwal Kompozytorów Polskich, Jazzowa Jesień

Teatr Polski

Teatr Lalek Banialuka – jeden z najbardziej znanych teatrów lalek w Polsce. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej (maj).

– W 2022 rozpoczęła się budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które ma pełnić funkcję muzeum i tematycznego centrum rozrywkowo -edukacyjnego w oparciu o dorobek Studia Filmów Rysunkowych, gdzie powstały bajki takie jak ReksioBolek i LolekPorwanie Baltazara Gąbki

Galeria Bielska BWA

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej  na zamku książąt Sułkowskich

Stara Fabryka – dawniej Muzeum Techniki i Włókiennictwa, ekspozycja poświęcona dziejom bielsko – bialskiego przemysłu z kolekcją historycznych maszyn umieszczona w przestrzeni dawnej fabryki włókienniczej przy placu Żwirki i Wigury

Muzeum Motoryzacji – kolekcja starych samochodów i innych eksponatów motoryzacyjnych udostępniana w dawnej fabryce przy ulicy Kazimierza Wielkiego 1 przez Automobilklub Beskidzki, który jest również organizatorem corocznego Międzynarodowego Beskidzkiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych (lipiec)

– sala koncertowa Cavatina Hall o parametrach filharmonicznych

Najważniejsze zabytki Bielska-Białej to: 

Stare Miasto, Bielski Syjon, Ulica 11 Listopada, ul. Barlickiego, Ratusz, Teatr Polski, dworzec kolejowy Bielsko-Biała Główna, gmach poczty głównej, hotel President, dawny hotel Pod Orłem, kamienica Pod Żabami, kościół Opatrzności Bożej, kościół św. Stanisława w Starym Bielsku (najstarsza gotycka świątynia miasta), kościół św. Barbary w Mikuszowicach (drewniany), liczne wille fabrykanckie, zabytki industrialne, grodzisko w Starym Bielsku. 

CIESZYN

CIESZYN położony jest w odległości 22 km / 23 min – samochodem. To stolica krainy geograficzno-historycznej „Śląsk Cieszyński”, położona przygranicznie nad rzeką Olzą. 

Warto uczestniczyć np. w Festiwalu Teatralnym Bez Granic (październik) czy w Przeglądzie Filmowym Kino na Granicy (kwiecień / maj). Także Teatr w Cieszynie ma bogatą ofertę repertuaru. 

Zalążkiem dzisiejszego miasta jest Góra Zamkowa, gdzie najstarsze ślady osadnictwa sięgają VI-V w. p.n.e. Warto zobaczyć tam romańską rotundę, zamek oraz zwiedzić Browar Cieszyn  (www.browarcieszyn.pl) – najdłużej działający browar w Polsce (od 1846 r.). 

Najważniejsze zabytki Cieszyna to: 

Góra Zamkowa (XI-wieczna romańska rotunda św. Mikołaja, Wieża Piastowska z XIV w., pałac Habsburgów z XIX w., fragmenty piastowskiego zamkupark angielski z pomnikami przyrody), kościół parafialny św. Marii Magdaleny, kościół Jezusowy w Cieszynie z XVIII w. (największy kościół ewangelicko-augsburski w Polsce), zabudowania Rynku, cieszyńska starówka, „Cieszyńska Wenecja”, Studnia Trzech Braci, Teatr im. Adama Mickiewicza

PSZCZYNA

Niedaleka PSZCZYNA (18 km / 22 min samochodem) to miasto z zachowanym układem urbanistycznym i wieloma zabytkami w tym najważniejszym Zamkiem Pszczyńskim, gdzie mieści się Muzeum Zamkowe. Przyległy zabytkowy park w stylu angielskim ma pow. 156 ha. 

Pozostałe najważniejsze zabytki Pszczyny to:
Rynek, Ratusz, Bramy: Chińska i Wybrańców, Kościół Wszystkich Świętych, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”. 

JEZIORO GOCZAŁKOWICKIE

Prawie po sąsiedzku (od 2 km w linii prostej) położone jest JEZIORO GOCZAŁKOWICKIE  – zbiornik zaporowy na Wiśle utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach – Zdroju. Jego pow. wynosi maksymalnie 3200 ha. To zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę część GOP-u. Pełni on także funkcje retencyjne i gospodarcze (gospodarka rybacka).

Okolice zbiornika są miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków, stąd objęcie jej szczególną ochroną w postaci obszaru Natura 2000 „Dolina Górnej Wisły”. 

Rekreacja piesza i rowerowa odbywa się na koronie zapory, o długości 2980 m. To także świetne
i malownicze miejsce do jazdy na rolkach.